AnnonsSEB

Kräver information om hur fjärrvärme prissätts

24 feb 2010

Det råder stora skillnader på fjärrvärmepriset mellan olika kommuner. Därför kräver nu Sabo, allmännyttans samarbetsorganisation, att fjärrvärmeföretagen tvingas redovisa hur de sätter sina priser. Organisationen har vänt sig till Energimarknadsinspektionen med dessa krav.

Det råder stora skillnader på fjärrvärmepriset mellan olika kommuner. Därför kräver nu Sabo, allmännyttans samarbetsorganisation, att fjärrvärmeföretagen tvingas redovisa hur de sätter sina priser. Organisationen har vänt sig till Energimarknadsinspektionen med dessa krav.

Sabo vill att Energimarknadsinspektionen får till uppgift att samla in och kontrollera grunderna för fjärrvärmeföretagens prissättning. Organisationen vill också att fjärrvärmeföretagen redovisar hur deras nät är dimensionerade och hur nära taket för den totala effekten man ligger.

Då får man en bättre förutsägbarhet om de framtida priserna. Ligger man precis på gränsen för vad man klarar av kan det krävas stora investeringar om man bygger ut fjärrvärmen till nya områden, jämfört med om det finns överkapacitet i systemet, säger Ulrika Jardfält, chef för fastighetsutveckling på Sabo.

Eftersom fjärrvärme har en karaktär som närmast kan liknas ett monopol behöver marknaden regleras, menar Energimarknadsinspektionen.

Vi tycker att kunderna har en för svag ställning gentemot fjärrvärmeföretagen idag. Och bara möjligheten att ta ut oskäliga priser är skäl nog att reglera marknaden. Man ska inte behöva vänta tills man har bevis på att det verkligen sker innan man gör en reglering, säger Tony Rosten, ställföreträdande generaldirektör på Energimarknadsinspektionen till Uppsala Nya Tidning.

Föregående artikel Nordbygg blir rekordstort
Nästa artikel Luftning räddar problemfasad

Lämna ett svar

Skriv din kommentar!
Skriv ditt namn här