Konsten att hålla hårt i plånboken

Han kallar sig folkbildare, konstaterar krasst att mer än hälften av alla bostadsrättsföreningar går med förlust och efterfrågar stora reformer på bostadsmarknaden. Han heter Arturo Arques, Swedbank och Sparbankernas privatekonom, född i Sverige av spanska föräldrar och med en mamma som visste hur man vände på slantarna. Håll hårt i plånboken, var prismedveten och tänk efter före – det lärde hans mamma honom.

Vi möter Arturo en tidig höstdag utanför Fältöversten på Östermalm i Stockholm. Solen skiner och himlen är blå. En äldre dam kommer fram, petar honom på axeln och ler ett stort, blixtrande leende. Inte bara en gång utan två. Hon känner igen honom från TV, säger hon förtjust. Med ett långt arbetsliv inom bank- och finansvärlden finns fler titlar än privatekonom att lägga till på hans CV. Vad sägs om vigselförrättare, bloggare, nämndeman och folkbildare för barn och unga vuxna? Som nybliven farfar finns det bara en sak han riktigt längtar efter. Mer tid med barn och barnbarnen.

− Jag har fått lite krämpor här och där men det hindrar mig inte från att träna regelbundet även om det inte blir lika ofta som tidigare.

− För mig handlar livet om hur man ökar sina möjligheter att leva det liv man vill. För att lyckas med det behöver man en sund och hållbar ekonomi. Foto: David Moro.

Arturo och hans sambo bor i en lägenhet utanför Stockholm. De lever som de lär och har tänkt på framtiden och planerat för ett så bra liv som möjligt även efter att de gått i pension.

− För mig handlar livet om hur man ökar sina möjligheter att leva det liv man vill. För att lyckas med det behöver man en sund och hållbar ekonomi.

På Arturos blogg publiceras analyser och rapporter regelbundet. Han analyserar och kommenterar konjunkturen, finanspolitiken och penningpolitiken och dess effekter på hushållens plånböcker. Han tar också upp rena privatekonomiska frågor och tips och råd om hur man ska sköta sin ekonomi i relationen till sin partner eller ger råd till barnen vad gäller månads- eller veckopeng.

− Jag är ansvarig utgivare och chefredaktör för ”Lyckoslanten” som gavs ut redan 1926. Idag ligger upplagan på 320 000 ex. Tidningen delas ut gratis till mellanstadieelever – en tradition som Swedbank och Sparbankerna har haft jättelänge. Jag är otroligt tacksam och lite stolt över det förtroendeuppdraget.

−Vem minns inte den tecknade serien Spara & Slösa som finns kvar fortfarande? Vår tecknare Lena Forsman, är jätte duktig på att fånga aktuella ämnen som livsmedelspriser, bolån, hög inflation eller ekonomiska tips och göra det rolig och pedagogisk i den tecknade serien med Spara & Slösa.

Han vet när det är tufft på riktigt vilket det också var under uppväxten med en ensamstående trebarnsmamma som tvingades vända på varenda slant.

− Jag vet hur det är när det är tufft ekonomiskt men jag vet också vilken skillnad grundläggande kunskaper i ekonomi kan göra. Det går att klara sig hyfsat bra med små medel men det gäller att veta hur, att kunna trixa och fixa med sin ekonomi är lättare när man har bra marginaler så klart. Mamma var förmodligen Sveriges bästa privatekonom på sin tid.

Kan du med din långa erfarenhet inom ekonomi se några återkommande trender?

− Ett ständigt problem i samhället är att vi lever i ett konsumtionssamhälle. Överkonsumtionen ser också ut att krypa ner i åldrarna. Vi har ett mer digitalt samhälle idag än när jag växte upp och man handlar oftare idag på kredit vilket kan vara väldigt dyrt. Att sälja på kredit är ett sätt för säljaren att öka sina marginaler. Samtidigt har du en massa influensers som är väldigt skickliga på att marknadsföra olika produkter och tjänster samtidigt som, de ger sken av att vara kompisar med sina följare men är själva skarpa säljare och marknadsförare. Det är något som vi föräldrar och lärare på skolan måste prata mer om med våra barn.

Hur påverkas vi av en massa välpaketerad information som är mycket sofistikerad och skickligt gjord att man inte ens är medveten om att man är påverkad?

−Det enda sättet att skydda konsumenterna mot detta är att matcha det
med kunskap.

Arturo Arques är stolt ansvarig utgivare och chefredaktör för ”Lyckoslanten” som gavs ut redan 1926. Foto: privat.

Vilka större förändringar har skett under 2000-talet?

− En är bostadsmarknaden där vi har stora bekymmer med insider- och outsiderproblematiken. Vi som är insider och inne på bostadsmarknaden kan köpa en ny, större eller mindre bostad men om du står utanför bostadsmarknaden, det vill säga är en outsider av olika skäl för att du är ung eller bor i hyresrätt, då är det näst intill omöjligt att ta sig in på bostadsmarknaden om du bor i en storstad som Stockholm eller Göteborg.

Vilka politiska åtgärder krävs för att unga ska kunna komma in på bostadsmarknaden i exempelvis Stockholm?

− Det krävs rejäla krafttag från politikernas sida samtidigt ska man ha respekt för att det är komplexa frågor. Problemet i grund och botten är att bostadspriserna har ökat mycket mer än lönerna – det är en ohållbar utveckling. Räntenedgången gjorde att bostadspriserna kunde dra i väg extra mycket men när räntan går upp så faller inte bostadspriserna i samma utsträckning. Vi som har bostadsrätter eller villor är förstås glada. Värre är de för de som står utanför den ägda bostadsmarknaden som då inte har råd att köpa en bostad.

För att kunna hjälpa ungdomarna in på bostadsmarknaden tror Arturo att det behövs fler hyresrätter. Han rekommenderar inte att en 18-åring drar på sig stora skulder. Många flyttar flera gånger under perioden kring 20-års åldern för att man till exempel träffar en ny
partner eller byter jobb. Ska man köpa en bostad och vill vara hyfsat säker på att få pengarna tillbaka den dagen man säljer behöver man en boendehorisont på minst fem år, gärna längre. Precis som det fungerar på börsen behöver man minst fem års sparhorisont för att vara hyggligt säker på att få en hygglig avkastning.

−Mitt råd till alla som vill köpa en bostad är att ha en boendehorisont på minst fem år. Har man inte det bör man överväga möjligheten att hyra en bostad.

Har du andra intressen än ekonomi?

− Det är fler barnbarn på gång. Sedan barnsben har jag gillat musik, spelat gitarr i ett band och idrottat. Musik är roligt och att umgås med musiker och andra kulturarbetare är bland det bästa som finns.

Vad bör man tänka på kring pensionen?
− Var ute i god tid, ta det säkra före det osäkra och lägg undan pengar om du kan. Det värsta jag vet är att leva från hand till mun med all stress och osäkerhet. Var gärna sparsam, håll hårt i plånboken och tänk efter före, men aldrig på någon annans bekostnad. För då är du snål och ingen vill leva med en snåljåp.