Billig bostadsrätt utan bolån – men med nya risker

Ett fastighetsbolag lanserar ett nytt sätt att köpa bostadsrätt – till lågt pris och utan bolån. Men upplägget skiljer sig tydligt från traditionella bostadsrätter, vilket gör att köpare bör tänka igenom affären noga.

Bolaget Qressida Group kallar konceptet Folkrätt. Tanken är att locka personer som har svårt att ta stora lån, som unga vuxna eller nyanlända. Först ut är 107 nybyggda bostäder i Kista, med priser från cirka 600 000 kronor. Priserna är betydligt lägre än snittet i området.

Ett fastighetsbolag lanserar ett nytt sätt att köpa bostadsrätter. Först ut är 107 nybyggda bostäder i Kista, med priser från cirka 600 000 kronor.

Skillnaden mot en vanlig bostadsrätt är att Qressida behåller ägandet av marken. I stället för bolån betalar de boende en årlig arrendeavgift till bolaget. För en normalstor lägenhet blir den totala månadskostnaden ungefär i nivå med en traditionell bostadsrätt, enligt Qressida.

Kritiker pekar dock på risker. Att huset står på arrenderad mark innebär juridisk osäkerhet och kan försvåra både belåning och framtida försäljning. Dessutom räknas arrendet inte som lån, vilket gör att köparen går miste om ränteavdrag. Fastighetsjuristen Christina Fregne beskriver modellen som att köpa ”en insats i en hyresrätt”.

Qressida menar att riskerna inte är större än vid kommunal tomträtt och hoppas nu få tillräckligt många köpare för byggstart.