Ljusare tider för byggbranschen

Byggbranschen förväntar sig en viss uppgång i bostadsbyggandet nästa år efter ett svagt 2024, som beskrivs som ett bottenår.

”Bostadsbyggandet har halverats på några få år. Nu börjar vi se ljusare tider med en återhämtning”, skriver Byggföretagens vd Catharina Elmsäter-Svärd i ett uttalande.

Nu börjar vi se ljusare tider med en återhämtning”, skriver Byggföretagens vd Catharina Elmsäter-Svärd i ett uttalande. Foto: Byggföretagen

Enligt Byggföretagens prognos kommer antalet påbörjade bostäder öka med 5 400 under perioden 2024-2025, och det förväntas att 33 700 nya lägenheter och småhus byggstartas nästa år.

Efterfrågan på nya lokaler och anläggningar inom näringslivet är stabil, med särskilt stor efterfrågan inom energisektorn. Däremot kommer de ökade anslagen till Trafikverket inte synas i orderböckerna förrän 2026/2027. Bygginvesteringarna förväntas totalt sett öka med fem procent år 2025 efter två års nedgång.