AnnonsSEB

Nödropet: ”Hjälp oss, vi vet inte hur man sköter en bostadsrättsförening”

Plötsligt stod de med ansvaret för en bostadsrättsförening – utan att ha en aning om hur man gör. Vad är egentligen en styrelses ansvar? Hur lägger man upp ekonomin? Vad behöver man tänka på när fastigheten ska hållas i skick?

Häng med när brf Strandpiparen i Varberg får en snabbutbildning i brf-kunskap med Borätt forum.

Det började med ett mejl till nyhetsredaktionen: ”Kan ni hjälpa oss? Vi är en liten bostadsrättsförening med fyra lägenheter, och vi vet inte hur man sköter en brf. Vi flyttade in för ca 1,5 år sedan och de tre som hade köpt de andra tre bostadsrätterna hade bott här några fler månader. Ingen av oss har bott i bostadsrätt tidigare och vår ordförande fick ingen överlämning av den utflyttande.”

Styrelsemedlemmarna i brf Strandpiparen i Varberg kände sig verkligen vilsna. Det mesta av det tidigare styrelsearbetet hade skötts av förra ordföranden, men dokumentationen hade varit sådär och därmed fanns det inte några tydliga protokoll eller dokument om vad som gjorts eller beslutats. Alla fyra bostadsrättsägarna i huset sitter i styrelsen, men ingen vet egentligen riktigt hur man ska jobba på ett bra sätt eller vad som krävs av en styrelse.

AnnonsSBAB

-Det känns som att bostadsrättsföreningen mer fungerat som ett kollektiv tidigare. Stadgarna är till exempel från 1951. Och när vi kom in i föreningen så visste vi ju ingenting, vi hade bott i hus, berättar Maria Lawrence Eliasson, som nu är ordförande i Strandpiparen.

Bostadsrättsföreningen har utöver de fyra lägenheterna också två små hyreslägenheter. De har tidigare hyrts ut via Airbnb, också något som den nya styrelsen ifrågasatt och nu stoppat.

-Vi känner att vi verkligen behöver hjälp att få struktur på allting. Just nu vet vi inte ens riktigt hur långt styrelsens ansvar sträcker sig eller vilka formella dokument som krävs. Vi jobbar för fullt med att ta tag i olika saker, men känner att vi behöver vägledning, säger Maria.

Maria Lawrence Eliasson och Inger Grahn fick en heldag på Borätt forum.
Foto: Cecilia Rindstarr

Och det är klart att Borätt forum lyssnade till bönen om hjälp: Maria Lawrence Eliasson och styrelseledamoten Inger Grahn bjöds upp till våra lokaler i Johanneshov, Stockholm för en grundläggande genomgång av juridik, ekonomi och teknik för en bostadsrättsförenings styrelse.

-Vi är oerhört förväntansfulla. Förhoppningen är att det här ska hjälpa oss att veta hur vi ska gå vidare i styrelsearbetet, säger Inger när de båda anländer till Borätt.

Under en heldag fick Maria och Inger chansen att träffa våra exporter, lära sig mer om såväl styrelsearbete som ekonomi och fastighetsskötsel.

Häng med på deras resa!

Nästa del: Brf Strandpiparen möter Borätt forum Juridik.

Stadgar, ordningsregler och policy

Vill du läsa mer om stadgar, ordningsregler och policy?

Som Premium-medlem får du tillgång till 64 artiklar, guider och mallar om stadgar, ordningsregler och policy.

Diskussion

Vad tänker du om artikeln? Dela din syn med andra medlemmar.

0 inlägg

Logga in för att delta

Diskussionen är öppen att läsa för alla. Logga in som medlem för att skriva inlägg och svara andra.

Var först med att kommentera artikeln.