AnnonsSEB

Missa inte att nominera till årets bästa brf-styrelse!

Ni har väl inte glömt? Nu på måndag den 31 augusti är det sista dagen att nominera er styrelse till utmärkelsen Årets bästa bostadsrättsstyrelse!

Nu är det åter dags att utse Sveriges bästa bostadsrättsstyrelse. För tredje året genomför Borätt forum tillsammans med en mycket kompetent jury tävlingen Årets brf-styrelse. Vinnaren får 25 000 kronor och ett stort reportage i Borätt.

Att vara engagerad i en brf-styrelse är ett både ansvarsfullt och ofta krävande uppdrag. Och inte alltid det mest tacksamma av uppdrag. Så var med och lyft fram dessa hjältar som oförtrutet arbetar med att driva  er förening och hela brf-Sverige framåt. Gå in på vår hemsida borattforum.se och nominera styrelsen du tycker förtjänar titeln Årets brf-styrelse 2025.

AnnonsSBAB

 Alla kan nominera en styrelse

Vem som helst kan nominera en styrelse – även styrelsen själv. Nomineringar bedöms av en erfaren jury med ett brett kunnande inom allt som handlar om styrelsearbete. Fokus i bedömningen kommer att ligga på fyra huvudområden; tillsättning, arbetssätt, utveckling och utfall.

Sex föreningar går till finalen

Sex styrelser går till en finalomgång. Borätt kommer att komplettera utvärderingen med en fördjupning inom områdena ekonomi och fastighetsgenomgång. De analyser som görs inom ekonomi respektive resultaten av fastighetsanalysen kommer att presenteras för de respektive sex finalstyrelserna. Dessa kommer också att presenteras i Borätt nummer fem.

Vinnaren presenteras i nummer sex av tidningen Borätt

Den vinnande styrelsen kommer presenteras med ett stort reportage i vår tidning Borätt nummer sex som kommer ut i början på december. Vi är på plats med blommor och en vinstcheck på 25 000 kronor.

Viktiga datum – Årets bostadsrättsstyrelse 2026

31 augusti – sista dagen för nominering

28 oktober – finalisterna presenteras i nr 5 av Borätt

28 november – prisutdelning på plats hos vinnarna

 

Klicka här för att komma till nomineringsblanketten: Nomineringsblanketten Årets brf-styrelse 2026 – Borätt forum :Borätt forum

 

Styrelsearbete, beslut och protokoll

Vill du läsa mer om styrelsearbete, beslut och protokoll?

Som Premium-medlem får du tillgång till 184 artiklar, guider och mallar om styrelsearbete, beslut och protokoll.

Diskussion

Vad tänker du om artikeln? Dela din syn med andra medlemmar.

0 inlägg

Logga in för att delta

Diskussionen är öppen att läsa för alla. Logga in som medlem för att skriva inlägg och svara andra.

Var först med att kommentera artikeln.