Dom öppnar för större momsavdrag i brf:er

Om er förening hyr ut momspliktiga lokaler innebär Högsta förvaltningsdomstolens (HFD) dom i veckan större möjligheter till en ökad andel avdragsgill moms. Domstolen har nämligen slagit fast att andelen avdragsgill moms ska baseras på fördelningen av omsättningen mellan lokaler och bostadsrätter, inte fastighetsytan. Dessutom gäller domen retroaktivt för de senaste sex årens momsredovisningar.

Om er förening hyr ut momspliktiga lokaler innebär Högsta förvaltningsdomstolens (HFD) dom i veckan större möjligheter till en ökad andel avdragsgill moms.

Enligt svensk rätt får moms endast dras av i den utsträckning inköp används för momspliktiga transaktioner. När inköp görs till blandad verksamhet, till exempel i en brf som både har momspliktiga lokaler och momsfria avgifter från bostadsrättshavare, anger momslagen att momsavdraget ska fördelas efter ”skälig grund”. Fram tills nu har ytan utgjort fördelningsgrunden. Domen i HFD innebär att det nu är omsättningen som ligger till grund för fördelningen av avdragsgill moms, i linje med EU:s momsdirektiv. Eftersom domen även gäller retroaktivt sex år tillbaka i tiden, kan det finnas betydande summor att få tillbaka från Skatteverket.

Bakgrund till domen
HFD har tidigare kommit fram till att EU:s momsdirektiv innebär att en beskattningsbar person har rätt att använda omsättning som fördelningsgrund för att beräkna momsavdrag. Skatteverket ansåg emellertid att HFD:s dom inte är tillämplig om inköpen delvis avser bostäder, eftersom Sverige har ett särskilt avdragsförbud för stadigvarande bostad. HFD konstaterade då att den svenska regeln om uppdelning efter skälig grund inte uppfyller de krav på tydlighet och precision som EU-rätten ställer.

HFD:s dom bygger på tre avgöranden, två bostadsrättsföreningar och ett fastighetsbolag med både momspliktig lokaluthyrning och momsfri bostadsuthyrning. HFD slår fast att de sökande har rätt att använda omsättningsmetoden enligt direktivet, i stället för den svenska regeln om ”skälig grund”, för att fördela ingående moms på gemensamma kostnader.

För att illustrera den möjliga effekten av domen kan man tänka sig följande scenario i ett storstadsområde. En brf har 50 lägenheter med en genomsnittlig yta på 60 kvm och en genomsnittlig avgift på 4000 kronor per månad. Årsomsättning på denna icke momspliktiga intäkt blir då 2 400 000 kronor och den totala ytan 3000 kvm. Föreningen har också två momspliktiga lokaler på sammanlagt 200 kvm, med en hyra på 5000 kronor kvadraten. Årsintäkten blir 1 000 000 kronor.
Med yta som beräkningsgrund blir det möjliga momsavdraget knappt sju procent, medan avdraget baserat på omsättning blir nästan 30 procent.

I de fall det rör sig om en oäkta förening kan det väldigt stora effekter. I ett av fall fick en brf i Stockholm tillbaka 11 miljoner kronor för de senaste 6 åren.

Denna artikel publicerades första gången på webben den 27 juni 2025.